APIE

Lietuvos kino kūrėjai ir šešios kino studijos („Kinema“, „Tremora“, „Nominum“, “Uljanos Kim studija”, „Just a Moment“, “Ūkų studija”) 2012 m. pavasarį susivienijo į neformalų sambūrį „Autorinio kino aljansas“ (AKA). Aktyviausiai dirbantys, įvairių kartų filmų režisieriai ir prodiuseriai Algimantas Puipa, Gytis Lukšas, Kristijonas Vildžiūnas, Kristina Buožytė, Ignas Miškinis, Uljana Kim, Oksana Buraja, Giedrė Žickytė, Ieva Norvilienė, Janina Lapinskaitė, Mantas Kvedaravičius, Dagnė Vildžiūnaitė, Saulius Drunga, Jurga Dikčiuvienė, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai Arūnas Matelis, Audrius Stonys, Šarūnas Bartas šiuo aljansu siekia atkreipti šalies kultūrai neabejingų žmonių dėmesį į autorinį kiną, kaip svarbią nacionalinės kultūros dalį.

AKA atviras visiems kūrėjams, siekiantiems, kad šalies kinas apie svarbius dalykus su žiūrovais kalbėtų įdomiai ir patraukliai.  

Į aljansą susibūrę kinematografininkai pabrėžia, kad kinas yra, visų pirma, nacionalinės kultūros ir tapatybės dalis. Aljanso  kūrėjai įsitikinę - lietuviško kino stiprybė, jo savitumą lemiantis dalykas yra nuosekliai ir kūrybiškai puoselėjamos autorinio kino tradicijos, randančios didžiulį atgarsį nesuskaičiuojamoje daugybėje tarptautinių festivalių, forumų, kultūros renginių.

“Pasaulio kino žemėlapyje Lietuva yra talentingų kino autorių sukurtų filmų dėka”

- teigia Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Arūnas Matelis.

citation author image

Palyginus kuklias lietuviško kino gamybos apimtis su išvystytomis kino valstybėmis, Autorinio kino aljanso kūrėjų pasiekimai įspūdingi – juos patvirtina kasmetinai lietuviškų filmų kvietimai į svarbiausius pasaulinius A klasės festivalius Berlyne, Venecijoje, Karlovy Varuose, Maskvoje, Amsterdame, net šešis kartus aljanso kūrėjų filmai dalyvavo garbingiausiame Tarptautiniame Kanų kino festivalyje. Aljanso kūrėjų filmai pelnė virš aštuoniasdešimt svarbiausių tarptautinių kino apdovanojimų, tarp kurių Europos kino akademijos apdovanojimas už geriausią dokumentinį metų filmą Audriaus Stonio filmui "Neregių žemė", Amerikos režisierių gildijos apdovanojimas Arūno Matelio filmui " Prieš parskrendant į Žemę".

Vienas pagrindinių šio aljanso tikslų  yra kuo platesnė lietuviško kino sklaida savo šalyje ir užsienyje, todėl nuo 2012 m. teikiami kasmetiniai AKA apdovanojimai už tarptautinę ir nacionalinę autorinio kino sklaidą. Jų laureatais gali tapti visi Lietuvos kino industrijos dalyviai, nuolat dirbantys, kad geras kinas surastų savo žiūrovus.

Režisieriams ypač svarbūs pasiekimai namuose - nacionaliniai “Sidabrinės gervės” apdovanojimai filmams „Kolekcionierė“, „Eurazijos aborigenas“, „Baras“, “Artimos šviesos” , “Kai apkabinsiu tave” ir kt. Daug aljanso narių yra pelnę ypač profesionalų vertinamą Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimą. Dešimtys aljanso vienijamų režisierių filmų televizijos kanalais, kino muziejų ir kino teatrų dėka pasiekė milijonus žiūrovų visame pasaulyje; 20 metų po pasaulio kino forumus be jokių pertraukų keliauja Š. Barto filmų retrospektyvos, Lietuvoje dešimtis tūkstančių ištikimų žiūrovų sutraukia kiekvienas naujas A. Puipos filmas, vien Lietuvoje A. Matelio filmo „Prieš parskrendant į Žemę„ DVD buvo parduota 40 tūkst. egzempliorių, o filmą per TV kanalus  pasaulyje pamatė 10 mln. žiūrovų.

Per keliolika metų aljanso nariai pritraukė į lietuviškų filmų gamybą per 25 mln. litų užsienio investicijų, liudijančių apie šių kūrėjų verslumą ir sugebėjimą dirbti griežtomis šiuolaikinėmis kino gamybos sąlygomis.